MG Lindsay Merritt Inglis

Date of birth

16 May 1894 at Mosgiel

Died

17 March 1966

Married

May Todd 1919

Children

Two daughters

Education

  • Waitaki Boys’ High School
  • Otago University

Military sevice

  • 1st NZEF 1915-19
  • 2nd NZEF 1939-45
  • Commanding Officer No 27 Machine Gun Battalion
  • Commander 4th New Zealand Infantry and Armoured Brigade
  • Commander 9th New Zealand Brigade
  • Commander 2nd New Zealand Division

Career

  • Barrister and solicitor in Timaru 1921-39
  • Chairman of South Canterbury Adjustment Commission 1933-35
  • Member of British Commission in Germany 1945-50
  • Director of Military Government Courts
  • Chief Judge German Supreme Courts
  • President of German Court of Appeal
  • New Zealand Stipendiary Magistrate